AÇILAN TÜBİTAK ÇAĞRILARI

tübitak_çağrıları

L’ORÉAL-UNESCO “BİLİM KADINLARI İÇİN PROGRAMI” ULUSLARARASI ÖDÜLLERİ 2023 İLANI YAYINLANDI! SON BAŞVURU 31 MAYIS 2022

1998 yılından itibaren verilmeye başlanan L’Oréal-UNESCO Uluslararası Ödülleri dünya genelinde tanınmış bilim kadınlarını desteklemektedir. Her sene, uluslararası bilim dünyasında Yaşam Bilimleri veya Fiziki Bilimler (her yıl bu alanlardan biri olacak şekilde) alanlarının gelişmesine katkıda bulunan beş bilim kadını bu ödüle layık görülmektedir.

L’Oréal-UNESCO Uluslararası Ödülleri 2023 yılında Fiziki Bilimler, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri alanlarında verilecektir. Ödüllere uluslararası alanda başarılı bilim kadınlarını aday gösterme işlemi elektronik olarak https://www.forwomeninscience.com adresinden yapılmaktadır.  Aday göstermek için son başvuru tarihi 31 Mayıs 2022 olarak bildirilmiştir.

Aşağıdaki beş bölgede çalışan beş seçkin bilim insanı ödül almaya hak kazanacaktır.

-Afrika&Arap Devletleri

-Asya-Pasifik

-Avrupa

-Latin Amerika

-Kuzey Amerika

Aday gösterilecek olan araştırmacıların belirlenmesindeki faktör araştırmacıların uyruğu değil, çalışmalarını en az son 5 yıldır yürütmekte oldukları yer olacaktır. Beş bölgenin her biri için bir aday seçilecektir. Araştırmacıların her biri için ödül miktarı 100.000 Avro’dur.

2023 yılı L’Oréal-UNESCO Uluslararası Ödülleri başvuru koşullarını öğrenmek, başvurulabilecek alanlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.

 

EIG CONCERT JAPAN 2022 ÇAĞRISI AÇILDI! SON BAŞVURU 18 TEMMUZ 2022

Avrupa ve Japonya arasında bilimsel ve teknolojik işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan bağımsız bir platform olan EIG CONCERT Japan kapsamında, bu yıl Japonya, Türkiye, Polonya, Slovakya, Çekya, Macaristan, İspanya, Bulgaristan’dan fonlayıcı kuruluşların katılımıyla “Atomik Hassasiyet ile Malzeme Tasarımı (Design of Materials with Atomic Precision)” başlıklı ortak işbirliği çağrısı açılmıştır.

Çağrıya sunulacak projelerin aşağıdaki kriterleri sağlaması gerekmektedir:

 • Proje başvurularının uluslararası işbirliği içermesi ve interdisipliner yaklaşımlar ile “”Atomik Hassasiyet ile Malzeme Tasarımı (Design of Materials with Atomic Precision)” alanında sunulması (alt başlıklar için lütfen çağrı metnini inceleyiniz),
 • Başvuruların gerekli tüm bilgi ve formlarla birlikte İngilizce olarak https://ptoutline.eu/app/eigjapan_jc2022 adresinden 18 Temmuz 2022 (saat 10.00 Orta Avrupa Saati) tarihine kadar yapılması (Proje konsorsiyumu adına proje koordinatörü tek bir uluslararası başvuru yapacaktır.),
 • Uluslararası başvuruya ek olarak, Türkiye’den başvuran ortakların TÜBİTAK’a https://uidb-pbs.tubitak.gov.tr/ adresinden 25 Temmuz 2022 tarihine (saat 17.30 Türkiye saati) kadar ulusal ön başvuru yapması,
 • Tüm proje ortaklarının ulusal uygunluğu,
 • Japonya’dan bir, Türkiye’den bir ve çağrıya dahil olan Avrupa ülkelerinden (Türkiye, İspanya, Bulgaristan, Slovakya, Çekya, Macaristan, Polonya) en az bir ortak olmak kaydıyla, toplam en az üç uygun proje ortağının katılımı,
 • Talep edilen fonların ulusal olarak uygunluğu,
 • Minimum kriteri sağlamak ön şartı ile, çağrıya dahil olmayan bir ülkeden ilave ortaklar olması durumunda, harici sponsor kuruluştan bir onay mektubunun eklenmesi.

Çağrıya ilişkin detaylar için lütfen web sitesini inceleyiniz.

Ulusal süreç dokümanı için lütfen tıklayınız.

 

EIG CONCERT Japan 2022 Çağrısı İletişim Bilgileri:

Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı (UİDB) İrtibat Noktası

Dr. Elif DOĞAN-ARSLAN

E-mail: elif.doganarslan@tubitak.gov.tr 

Tel.: +90 312 298 14 16

 

Uluslararası İşbirliği Projeleri Araştırma Destek Grubu (UPAG) İrtibat Noktası

Dr. K. Öncü ŞEN

E-mail: oncu.sen@tubitak.gov.tr 

Tel.: +90 312 298 18 09

 

EUREKA KAPSAMINDA BREZİLYA-GLOBALSTARS ÇAĞRISI AÇILDI! SON BAŞVURU 11 EKİM 2022

Eureka üyesi olmayan ülkeler ile işbirliği yapma imkânı sağlayan bir Eureka aracı olan GlobalStars kapsamında Brezilya ile işbirliği imkânı sunan çağrı 26 Nisan 2022 tarihi itibari ile başvuru almaya başlamıştır.

Brezilya’nın yanı sıra Eureka üyesi ülkeler Türkiye, Belçika (Valonya), Finlandiya, İspanya, Hollanda çağrıya dâhil olan ülkeler arasındadır. Çağrı kapsamında desteklenecek projeler Eureka Network Projesi olarak değerlendirilecektir.

Ülkemizden sermaye şirketi statüsündeki bir firma, Brezilya’dan en az bir ortakla çağrıya proje önerisi sunabilecektir. Bu şart sağlandıktan sonra çağrıya katılım sağlayan ülkelerden de ortak eklenebilmektedir. Brezilya’dan katılacak olan ortağın proje yazımı öncesinde mutlaka fonlayıcı kuruluşu olan EMBRAPII (https://embrapii.org.br/) ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

Proje fikirleri için tüm teknoloji alanlarında proje önerisi sunulabilecektir. Ancak, katılımcı ülkeler özellikle aşağıdaki alanlarda proje tekliflerini memnuniyetle karşılamaktadır:

Sürdürülebilirlik

 • Temiz su ve sanitasyon
 • Döngüsel ve biyo-tabanlı ekonomi,
 • Temiz enerji,
 • Tarım

Sağlık

 • Yaşam tarzını ve yaşam ortamını iyileştirmek
 • Bakım noktası teşhisi,
 • Bulaşıcı, kronik hastalıkların tedavisi

Başvurular uluslararası ve ulusal olmak üzere iki aşamalı olarak yürütülecektir.

1.Aşama: Tüm ortaklar, çağrı web sayfasında bulunan Eureka proje başvuru formunu çevrimiçi olarak ( https://eureka.smartsimple.ie/ ) doldurmalıdır. Her başvuru, bu başvuruda yer alan ülkelerin ulusal Eureka ofisleri tarafından ön değerlendirmeye alınacaktır. 1. Aşama için son başvuru tarihi 11 Ekim 2022’dir.

2.Aşama: Türk katılımcıların uluslararası başvuru formuyla birlikte TEYDEB’in 1509 – TÜBİTAK Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Programına https://eteydeb.tubitak.gov.tr/prodis.htm adresinden başvuru yapmaları da gerekmektedir. Çağrı takvimine uygunluk açısından 1509 Programına gerçekleştirilecek ulusal başvurunun 18 Ekim 2022 tarihine kadar tamamlanması gerekmektedir.

Ülkemizden üniversiteler ve araştırma enstitüleri 1509 Programına doğrudan ortak olarak başvuru yapamamakta, projelerde alt yüklenici olarak yer alabilmektedir. 1509 Programı kapsamındaki projelerde bütçe üst sınırı bulunmamaktadır. KOBİ’ler için proje bütçesinin %75’ine, büyük işletmeler için ise %60’ına kadar hibe imkanı tanınmaktadır. Proje süresi en fazla 36 ay olmalıdır.

Çağrı detayları için lütfen tıklayınız.

1509 Programı ile ilgili bilgi için tıklayınız.

 

Detaylı bilgi için:

Umut EGE
T +90 312 298 18 61
eureka@tubitak.gov.tr 

YAZIYI PAYLAŞ

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Sosyal Medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!