HORIZON EUROPE AÇILAN ÇAĞRILAR

HORIZON EUROPE

1702 PATENT LİSANS 2021-1 ÇAĞRISI SONUÇLARI AÇIKLANDI

Üniversitelerde, araştırma kurumlarında ve teknoloji geliştirme bölgelerinde geliştirilen patentli teknolojilerin sanayiye aktarılmasının amaçlandığı 1702 – Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Destekleme Çağrısı (1702 – 2021 – 1) değerlendirme süreci tamamlanmıştır. 25 Ocak 2021 tarihinde açılan çağrı kapsamında 18 projenin desteklenmesine karar verilmiştir.

Desteklenen projeler kapsamında yaklaşık 13 milyon TL değerinde 20 teknolojinin sanayiye aktarılması hedeflenmektedir. Başvuru sahipleri değerlendirme sonuçlarını https://eteydeb.tubitak.gov.tr adresindeki PRODİS uygulamasından öğrenebilir.

Desteklenmesine Karar Verilen Projeler

 

AVRUPA KOMİSYONU, KORONAVİRUS KÜRESEL ARAŞTIRMA VE İNOVASYON İŞBİRLİĞİ PORTALINI AÇTI!

23 Haziran 2021 tarinde Avrupa Komisyonu, Avrupa’dan ve dünyanın dört bir yanından araştırmacıları Koronavirüs pandemisinin sosyo-ekonomik zorluklarının ele alınmasına katkıda bulunmaya davet eden özel bir çevrimiçi platform olan Koronavirus Küresel Araştırma ve İnovasyon İşbirliği Portalı’nı başlatmıştır.

Söz konusu yeni başlatılan AB Koronavirus Küresel Araştırma ve İnovasyon İşbirliği Portalı, Avrupa ve küresel Ar-Ge çabalarını merkezileştirmek için oluşturulmuştur. Bu portal, belirli eylemler şeklinde, Avrupa’dan ve dünyanın dört bir yanından araştırmacıların, küresel sosyo-ekonomik zorluklara çözüm bulmayı desteklemek için fikir ve görüşlerini paylaşmalarına olanak tanımayı hedeflemektedir.

Aynı zamanda, araştırmacılar pandeminin sosyo-ekonomik yönleriyle ilgili araştırma projelerinde bağlantı kurmaya, koordine etmeye ve işbirliği yapmaya davet ediliyor. Amaç, araştırma faaliyetlerinin etkisini artırmak, bilgi paylaşımını sağlamak ve gelecekteki sosyo-ekonomik zorlukları başarıyla ele almak için gereken sinerjileri tamamlamaktır.

Araştırma kuruluşları ve bireysel araştırmacılar, doğa ve yaşam bilimleri gibi daha geniş araştırma alanlarını kapsayan kayıtlı Araştırma ve İnovasyon (R&I) üyelerinin listesini gözden geçirmeye teşvik edilmektedirler.

Küresel R&I topluluğunun bir üyesi olmak için araştırmacılar, portalda R&I üyesi olarak kayıt olabilirler. Araştırmacılar ayrıca küresel Ar-Ge üyelerinden oluşan bir ağ arasında işbirliği fırsatları arayabileceklerdir.

 

KÜME 3: TOPLUM İÇİN SİVİL GÜVENLİK 2021 YILI ÇAĞRILARI AÇILDI

Ufuk Avrupa (Horizon Europe) Küresel Sorunlar ve Endüstriyel Rekabet Çözümler bileşeni altında yer alan Küme 3: Toplum için Sivil Güvenlik 2021 yılı çağrıları 30 Haziran 2021 tarihinde açılmış olup 23 Kasım 2021 tarihinde kapanacaktır.

Kümenin temel hedefi, siber güvenlik ve afet riskini azaltma ve direnç dahil olmak üzere güvenlikle ilgili AB politika öncelikleri desteklemektir. Ayrıca, krizlerin önlenmesi, hafifletilmesi, krizlere hazırlıklı olunması ve kapasite geliştirme (sağlık krizleri dahil) ve bu tür krizlerin sektörler arası yönlerini iyileştirmede amaçlar arasında yer alacak olup bu amaçlara odaklanılırken COVID-19 krizinden öğrenilen dersler baz alınacaktır.

 Ufuk Avrupa Programı Toplum için Sivil Güvenlik Kümesi’nde desteklenecek hedefler şunlardır:

 • Suç ve Terör ile Mücadele
 • Sınır Yönetimi
 • Altyapıların korunması
 • Siber güvenliğin artırılması
 • Afete-dayanıklı Toplumlar
 • Güvenlik araştırma ve inovasyon faaliyetlerine destek verilmesi

Kümenin 2021 yılı bütçesi yaklaşık 220 Milyon Avro’dur

Küme 3 Çalışma programına ulaşmak için tıklayınız.

TÜBİTAK, Türkiye’de yerleşik üniversitelerin, sanayi, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının, Avrupa’dan koordinatör olarak başvuru yapmayı planlayan paydaşlarla ortaklık yapmasını sağlamak amacıyla çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalar sonucunda belirlenen Avrupalı koordinatörlere Türkiye’den ortak önermek için niyet beyanı dokümanları kullanılmaktadır. Türk kuruluşların niyet beyanı dokümanlarını doldururken aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri beklenmektedir.

 • Öncelikle çalışma programı dokümanında yer alan 2021 yılı konu başlıklarının (örneğin “HORIZON-CL3-2021-FCT-01-01: Terrorism and other forms of serious crime countered using travel intelligence” gibi) incelenmesi (Konu başlığı listesine ulaşmak için tıklayınız.)
 • Her başlık özelinde tek bir İngilizce formun doldurulması
 • “Short description of the organisation/researcher” kısmının kısaca, mümkünse başlık özelinde doldurulması
 • “Specific skills and proposed activities related to the topic” kısmında yalnızca o başlığa özel yetkinliklerin, tecrübelerin anlatılması ve başlığa sunulabilecek muhtemel bir projeye nasıl katkıda bulunulacağının anlatılması

Hazırlamış olduğunuz Niyet Dökümanı (Expression of Interest) dokümanlarını,  ncpsecurity@tubitak.gov.tr adresine gönderebilirsiniz.

Projelere ortak olarak katılabilmek için Fonlama ve İhale Portalı (Funding and Tenders Portal) üzerinden ortak olma niyetinizi anlatan girdiler yapabilirsiniz. Böylelikle, Avrupalı paydaşlar söz konusu başlığa dahil olma niyetiniz hakkında bilgi sahibi olup sizinle irtibata geçebilirler. Ortak arama girişleri kuruluşların LEAR’ları tarafından yapılabilmektedir. Süreci anlatan sayfaya https://webgate.ec.europa.eu/funding-tenders-opportunities/display/IT/Find+partners adresinden “Publishing your partner search” kısmından ulaşabilirsiniz.

 

KÜME 2: KÜLTÜR, YARATICILIK VE KAPSAYICI TOPLUMLAR 2021 YILI ÇAĞRILARI AÇILDI

Ufuk Avrupa (Horizon Europe) Küresel Sorunlar ve Endüstriyel Rekabet Çözümler bileşeni altında yer alan Küme 2: Kültür, Yaratıcılık ve Kapsayıcı Toplumlar 2021 yılı çağrıları 22 Haziran 2021 tarihinde açılmış olup 7 Ekim 2021 tarihinde kapanacaktır.

Kültür, Yaratıcılık ve Kapsayıcı Toplumlar Kümesi, demokratik yönetişimi ve vatandaş katılımının artırılması, kültürel mirasın korunması ve tanıtılması, çok yönlü sosyal, ekonomik, teknolojik ve kültürel dönüşümlere yanıt verilmesi ve bunların şekillendirilmesi, Avrupa’nın sosyal ve beşeri bilimler alanlarında uzmanlığının harekete geçirilmesi ve sosyal olarak adil ve kapsayıcı bir Avrupa iyileşmesi için kanıta dayalı politika seçenekleri geliştirilmesi amaçları çerçevesinde şekillendirilmiştir.

Ufuk Avrupa Programı Kültür, Yaratıcılık ve Kapsayıcı Toplumlar Alanı’nda desteklenecek hedefler şunlardır:

 • Demokrasi ve Yönetişim
 • Avrupa Kültürel Mirası ve Kültürel ve Yaratıcı Endüstriler
 • Sosyal ve Ekonomik Dönüşümler

Kümenin 2021 yılı bütçesi yaklaşık 160 Milyon Avro’dur

Küme 2 Çalışma programına ulaşmak için tıklayınız.

TÜBİTAK, Türkiye’de yerleşik üniversitelerin, sanayi, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının, Avrupa’dan koordinatör olarak başvuru yapmayı planlayan paydaşlarla ortaklık yapmasını sağlamak amacıyla çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalar sonucunda belirlenen Avrupalı koordinatörlere Türkiye’den ortak önermek için niyet beyanı dokümanları kullanılmaktadır. Türk paydaşların niyet beyanı dokümanlarını doldururken aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri beklenmektedir.

 • Öncelikle çalışma programı dokümanında yer alan 2021 yılı konu başlıklarının (örneğin “HORIZON-CL2-2021-DEMOCRACY-01-02: Economic models and modern democracies” gibi) incelenmesi ve ortak olarak yer alınabilecek konu başlıklarının belirlenmesi (Konu başlığı listesine ulaşmak için tıklayınız.)
 • Her başlık özelinde tek bir İngilizce formun doldurulması
 • “Short description of the organisation/researcher” kısmının kısaca, mümkünse başlık özelinde doldurulması
 • “Specific skills and proposed activities related to the topic” kısmında yalnızca o başlığa özel yetkinliklerin, tecrübelerin anlatılması ve başlığa sunulabilecek muhtemel bir projeye nasıl katkıda bulunulacağının anlatılması

Hazırlamış olduğunuz Niyet Dökümanı (Expression of Interest) dokümanlarını,  ncpcci@tubitak.gov.tr adresine gönderebilirsiniz.

Projelere ortak olarak katılabilmek için Fonlama ve İhale Portalı (Funding and Tenders Portal) üzerinden ortak olma niyetinizi anlatan girdiler yapabilirsiniz. Böylelikle, Avrupalı paydaşlar söz konusu başlığa dahil olma niyetiniz hakkında bilgi sahibi olup sizinle irtibata geçebilirler. Ortak arama girişleri kuruluşların LEAR’ları tarafından yapılabilmektedir. Süreci anlatayan sayfaya https://webgate.ec.europa.eu/funding-tenders-opportunities/display/IT/Find+partners adresinden “Publishing your partner search” kısmından ulaşabilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Sosyal Medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

Güncel Haberler ve Duyuruları kaçırmamak için kayıt olun.