UFUK AVRUPA YAKLAŞAN ÇAĞRILAR

ufuk_avrupa

KÜME 5 SÜRDÜRÜLEBİLİR, TEMİZ, GÜVENLİ VE REKABETÇİ ENERJİ TEDARİKİ HEDEFİ 2022 YILI BİRİNCİ FASIL ÇAĞRILARI İÇİN BAŞVURULAR DEVAM ETMEKTEDİR!

slayt1

Küme 5 Sürdürülebilir, Temiz, Güvenli ve Rekabetçi Enerji Tedariki (Destination 3: Sustainable, secure and competitive energy supply) hedefinin amacı, yenilenebilir enerji alanında daha etkin ve başarılı çözümler elde edilmesi, enerji alanında Avrupa’nın küresel zincirdeki yerinin güçlendirilmesi ve istenen performansa ulaşabilmesidir.

Destination 3: Sustainable, secure and competitive energy supply 2022 yılı birinci fasıl çağrıları 14 Ekim 2021 tarihinde açılmış olup 26 Nisan 2022 tarihinde kapanacaktır. Bahse konu dönemde, Destinasyon 3 kapsamında çıkılan çağrılarda, daha çok fosil tabanlı enerji teknolojilerinin yerini, düşük maliyetli ve yüksek verimli yenilenebilir enerji teknolojilerinin ve CCUS teknolojilerinin yer alacağı proje önerilerinin destekleneceği görülmektedir. Söz konusu çağrı başlıklarına ilişkin tablo aşağıda yer almaktadır.

Çağrı Kodu Çağrı Konusu Eylem Tipi TRL Proje Başına Yakl. Bütçe Fonlanacak Proje Sayısı
HORIZON-CL5-2022-D3-01-01 Demonstration of cost-effective advanced biofuel technologies utilizing existing industrial plants IA * 6-7 10 M€ 2
HORIZON-CL5-2022-D3-01-02 Demonstration of innovative materials, supply cycles, recycling technologies to increase the overall circularity of wind energy technology and to reduce the primary use of critical raw materials IA 6-7 13 M€ 3
HORIZON-CL5-2022-D3-01-03 Advanced manufacturing of Integrated PV IA 7 16 M€ 2
HORIZON-CL5-2022-D3-01-04 Demonstrate the use of high temperature geothermal reservoirs to provide energy storage for the energy system IA 7 20 M€ 1
HORIZON-CL5-2022-D3-01-05 Demonstration of innovative plug-and play solutions for system management and renewables storage in off-grid applications IA 8 10 M€ 1
HORIZON-CL5-2022-D3-01-06 Novel Agro-Photovoltaic systems IA 7 5 M€ 2
HORIZON-CL5-2022-D3-01-07 Demonstration of innovative rotor, blades and control systems for tidal energy devices IA 7 10 M€ 1
HORIZON-CL5-2022-D3-01-08 Supporting the action of consumers in the energy market and guide them to act as prosumers, communities and other active forms of active participation in the energy activities IA 6-8 5-6 M€ 3
HORIZON-CL5-2022-D3-01-09 Real Time Demonstrator of Multi-Vendor Multi-Terminal VSC-HVDC with Grid Forming Capability (in support of the offshore strategy) IA 6-7 55 M€ 1
HORIZON-CL5-2022-D3-01-10 Interoperable solutions for flexibility services using distributed energy storage IA 5-7 2-3 M€ 3
HORIZON-CL5-2022-D3-01-11 Demonstration of innovative forms of storage and their successful operation and integration into innovative energy systems and grid architectures IA 6-7 7-8 M€ 4
HORIZON-CL5-2022-D3-01-12 Replicable solutions for a cross sector compliant energy ecosystem IA 6-7 8-9 M€ 4
HORIZON-CL5-2022-D3-01-13 Energy system modelling, optimisation and planning tools RIA** 6 M€ 1
HORIZON-CL5-2022-D3-01-14 Thermal energy storage solutions IA 6-7 7-8 M€ 4
HORIZON-CL5-2022-D3-01-15 Decarbonising industry with CCUS IA 7-8 29 M€ 2
*   IA (Yenilik Eylemi): Avrupa Komisyonun katkısı %70 olup başvuranın STK olması durumunda %100 oranında fonlama ihtimali mevcut.

**  RIA (Araştırma ve Yenilik Eylemi ): Avrupa Komisyonunun katkısı %100

Çağrılara ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayınız.

Proje başvuruları Avrupa Komisyonunun “Funding and Tenders” sayfası üzerinden yapılmaktadır. Bahse konu çağrıya koordinatör veya ortak olarak başvuru yapılabilmektedir.

Başvurunun yapılabilmesi için Funding and Tenders Portala üye olunması ve PIC numarası alınması beklenmektedir. İlgili başvuru ve referans dokümanları Komisyonun sitesinde yer almaktadır. Kurulacak olan konsorsiyumlarda, Başvuru Dokümanının koordinatör adayı kuruluş tarafından doldurulması talep edilmek ile birlikte proje ortağı adaylardan bu aşamada yapılması istenen bir gereklilik bulunmamaktadır.

Proje Ortağı bulmak/olmak için Portalda yer alan Partner Search sayfasından, ilgilenilen çağrı özelinde ya da daha farklı parametreler ile aramalar yapılarak kurulacak proje ortağı aramasında bulunulabilmektedir. Ortak arama seçeneğine aynı zamanda, çağrı duyurularının yapıldığı sayfa üzerinden de ulaşılabilmektedir. İlgilenilen çağrı duyurusu tıklandığında açılan pencerenin sol tarafında yer alan Partner Search seçeneğine gidildiğinde söz konusu çağrı özelinde ortak arayan/projelere ortak olmak isteyen kurum ve kuruluşlara dair bilgilere erişim sağlanabilmektedir.

Diğer taraftan herhangi bir çağrı kapsamında Koordinatör olarak başvuru yapılması planlanıyorsa, TÜBİTAK Koordinatörlüğü Destekleme Programı’ndan yararlanabilirsiniz. Ancak, çağrı son başvuru tarihinden en geç 45 güne kadar Destek Programına başvurulması gerekmektedir. Bu çerçevede, 26 Nisan 2022 tarihinde kapanacak olan çağrılar kapsamında, söz konusu programa başvurmak için son tarih 13 Mart 2022 olacaktır. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Söz konusu çağrılar ile ilgileniyor ve/veya ortak arama sürecindeyseniz linkte yer alan ilgi formunun doldurularak ncpenergy@tubitak.gov.tr adresi ile paylaşabilirsiniz. İlgili irtibat noktaları olası koordinatör adayları ile formu paylaşarak sizler adına konsorsiyum belirleme faaliyetlerinde bulunabilirler.

 

AVRUPA AKILLI AĞLAR VE SİSTEMLER OTAKLIĞI ÇAĞRILARI YAYINLANDI!

Avrupa Akıllı Ağlar ve Sistemler Otaklığı Çağrıları Yayınlandı! (6G SNS Joint Undertaking)

Avrupa ülkelerindeki akıllı ağ ve sistem teknolojilerini, özellikle 6G alanındaki araştırma yetkinliklerinin artırılmasını ve Avrupa’nın her yerinde 5G altyapı kurulumunun tamamlanmasını hedefleyen “Smart Networks and Services Joint Undertaking” ortaklığı; AB Komisyonu tarafından 900 milyon Avro, özel sektörden ise 1.8 milyar Avro hibe alacak olup, önümüzdeki süreçte söz konusu hibelerin kaldıraç etkisi yaratarak Avrupa çapında toplam 10 milyar Avroluk yatırımın önünü açacağı tahmin edilmektedir. Ortaklık, desteklemeyi planladığı çalışma detaylarını içeren ilk çalışma programını yayınlamıştır. Çalışma programında iletilen çağrı başlıkları 4 farklı grupta toplanarak her bir gruptaki odak noktaları belirlenmiştir.

Çalışma programına SNS Work Programme | Shaping Europe’s digital future (europa.eu) adresinden ulaşabilirsiniz.

Çalışma programında görülebileceği üzere, proje çağrılarının 2022 Ocak ayında açılarak yine 2022 Nisan ayında kapanması beklenmektedir.  Ağ hakkında daha detaylı bilgiler için ise Avrupa Komisyonu’nun Smart Networks and Services Joint Undertaking | Shaping Europe’s digital future (europa.eu) sayfasını ve ağın kendine ait 6G IA (6g-ia.eu) adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

KOMİSYON, AB MİSYONLARI HAKKINDA TAVSİYELERDE BULUNMAK ÜZERE ÜST DÜZEY UZMANLAR ARIYOR

Horizon Europe Missions

Avrupa Komisyonu, uzmanların AB Misyonlarının uygulanmasına ilişkin tavsiyelerde bulunma rolüyle beş Misyon Kuruluna katılmaları için bir çağrı başlatmıştır. Beş Misyon Kurulu, her Misyon için en fazla 15 bağımsız üst düzey uzmana sahip olacaktır.

Yeni Misyon Kurullarının ana görevleri, vatandaşların farkındalığını artırarak ve Misyonun uygulama planının eylemleri hakkında tavsiyelerde bulunarak AB Misyonlarını teşvik etmek olacaktır. Bu başvuru çağrısından kaynaklanan Misyon Kurulları, ilk aşama Misyon Kurullarının (Aralık 2021’e kadar sorumlu) çalışmaları üzerine inşa edilecektir.

Misyon Kurulları, aşağıdakiler üzerinde çalışan beş AB Misyonunun tam olarak uygulanması konusunda tavsiyelerde bulunur:

  • İklim Değişikliğine Uyum;
  • Kanser;
  • Sağlıklı Denizler, Okyanuslar ve Doğal Sular;
  • İklim-Nötr ve Akıllı Şehirler;
  • Sürdürülebilir Gıda için Toprak Sağlığı

Başvurular çevrimiçi yapılmaktadır ve buradan çağrı websayfalarına ulaşabilirsiniz. Başvurular için son tarih 02 Şubat 2022, 17:00, CET. İlgilenen kişiler, başvurularını çevrimiçi anket-yönetim sisteminde (EUSurvey) sunmaları gerekmektedir. Daha fazla bilgi için Avrupa Komsiyonu’nun sayfasındaki habere buradan ulaşabilirsiniz.

Başvuru yapmayı düşünürseniz, ilgili ulusal irtibat noktalarına haber verebilirsiniz:

  • İklim Değişikliğine Uyum (ncpbio@tubitak.gov.tr, ncpcci@tubitak.gov.tr)
  • Kanser (ncphealth@tubitak.gov.tr)
  • Sağlıklı Denizler, Okyanuslar ve Doğal Sular (ncpbio@tubitak.gov.tr)
  • İklim-Nötr ve Akıllı Şehirler(ncpcem@tubitak.gov.tr)
  • Sürdürülebilir Gıda için Toprak Sağlığı (ncpbio@tubitak.gov.tr)

(Kaynak: Avrupa Komisyonu sitesi, https://ec.europa.eu/info/news/commission-looking-top-experts-advise-eu-missions-2022-jan-05_en)

 

AVRUPA RAYLI SİSTEMLER ORTAKLIĞI (EUROPE’S RAİL) ANAHTAR PLANLARI YAYIMLANDI

Europes Rail

Avrupa Raylı Sistemler Ortaklığı  (Europe’s Rail)  ile demiryolu ulaşımında yenilikçi teknolojilerinin (başta dijital ve otomasyon olmak üzere) geliştirilmesinin ve uygulanmasının hızlandırılarak, Avrupa Yeşil Mutabakatı hedeflerine (karayolu ulaşımının yük taşımacılığındaki ağırlığının %75 oranında raylı sistemlerine ve denizyolu ulaşımına kaydırılması) katkı sağlanması, geliştirilecek çözümlerin 2030 yılında kadar %75 oranında pazara ulaşmasının sağlanarak Avrupa’nın raylı sistemler alanında rekabetçiliğine katkı sunulması hedeflenmektedir.

Avrupa Raylı Sistemler Ortaklığı (Europe’s Rail) Master Planı ve Çok Yıllık Çalışma Planı Aralık 2021’de yayımlanmıştır.

Ortaklık Master Planı

Europe’s Rail Master Plan (22 December 2021)

Çok Yıllık Çalışma Planı

Multi Annual Work Programme (22 December 2021)

Ortaklığın tüm referans dökümanlarına linkten ulaşabilirsiniz.

 

Avrupa Raylı Sistemler Ortaklığının haber bültenlerine (newsletters) üye olarak güncel gelişmelerden haberdar olmak için lütfen tıklayınız.

Demiryolu Ulaşımı konularında çalışmakta olan uzmanlarımız, araştırmacılarımız ve firmalarımız planların içerikleri ile ilgili yorumlarını (eğer var ise), ilgili bölümü referans göstererek (İngilizce olarak) ekibimiz ile ncptransport@tubitak.gov.tr adresine mail ile göndererek paylaşabilirler.

YAZIYI PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Sosyal Medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

Güncel Haberler ve Duyuruları kaçırmamak için kayıt olun.