TÜBİTAK DUYURULAR

BİDEB 2250-LİSANSÜSTÜ BURSLARI PERFORMANS PROGRAMI ÇAĞRISI AÇILDI

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen 2250-Lisansüstü Bursları Performans Programı ilk çağrısı açıldı. Bu çağrı ile TÜBİTAK destekli projelerde görev alan doktora öğrencileri ve doktora sonrası araştırmacılara 6 aylık (Şubat-Temmuz 2022) performans bursu alma imkanı sağlanıyor.

Bursiyerlerin araştırma yapmaya teşvik edilmesi, proje aidiyetlerinin sağlanması, performans ve motivasyonlarının artırılması ve araştırma ekosisteminin güçlendirilmesi amacıyla geliştirilen 2250-Lisansüstü Bursları Performans Programı ile TÜBİTAK destekli projelerde bursiyer olarak yer alan doktora öğrencileri ile doktora sonrası araştırmacılar performansa dayalı burs alabilecek.

Projelerde bursiyer olarak yer alan doktora öğrencileri ile doktora sonrası araştırmacılara almakta oldukları burslara ek olarak 6 aylık dönemler halinde performans bursu ödenecek. Programın 2022 yılı 1. dönem başvuruları; Şubat-Temmuz 2022 dönemini kapsayacak şekilde 19 Ağustos 2022 tarihine kadar BİDEB Başvuru ve İzleme Sistemi üzerinden alınıyor.

Başvuruda yararlanmak üzere video ve sık sorulan sorular dosyaları hazırlanmıştır. 2250-Lisansüstü Bursları Performans Programı hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Program ile ilgili tüm sorularınızı bideb2250@tubitak.gov.tr adresine iletebilirsiniz.

 

JAPONYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK OLAN 14. HOPE TOPLANTISI’NA KATILIM İÇİN DOKTORA VE DOKTORA SONRASI GENÇ ARAŞTIRMACILARA DESTEK VERİLECEKTİR

14. Hope Toplantısı 27 Şubat – 3 Mart 2023 tarihleri arasında Japonya/Tsukuba’da gerçekleştirilecektir. Japonya Bilimi Destekleme Kurumu (JSPS) tarafından düzenlenen, Asya, Pasifik ve Afrika bölgesindeki genç araştırmacıları Nobel Ödülü sahipleri ve diğer seçkin bilim insanları ile bir araya getirmeyi hedefleyen uluslararası etkinliğe, fizik, kimya, fizyoloji/tıp ve ilgili alanlardaki genç araştırmacılar davet edilmektedir. Etkinlik boyunca, genç araştırmacılar, grup tartışmaları ve derslere katılmakta; sunumlar yaparak bilgi paylaşımında bulunmaktadır.

JSPS Kuruluşu, Hope Toplantısı’na katılım için TÜBİTAK tarafından aday gösterilecek 2 genç araştırmacının konaklama, Tokyo-Tsukuba arası ulaşım ve seyahat sigortası masraflarını karşılayacaktır. Adayların uluslararası uçak bileti masrafları ise TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır.

Toplantıya katılacak genç araştırmacılarda aranan şartlar şu şekildedir

 • Doktora öğrencisi veya 2 Nisan 2017 sonrasında doktorasını almış olmak
 • Daha önce HOPE Toplantılarına katılım sağlamamış olmak
 • Yüksek başarılı araştırma geçmişi ve bilimsel bilgi ve uygulamaların toplumsal etkileri konusunda farkındalığa sahip olmak
 • Toplantı katılımı ile uzun süreli bilimsel ortaklıklar kurma ve ileri seviye araştırma yapma beklentisine sahip olmak
 • Toplantı oturumlarına etkin katılım sağlayacak seviyede İngilizce yeterliliğe sahip olmak
 • 27 Şubat’tan 3 Mart’a kadar tüm toplantı programına katılabilecek durumda olmak

Başvuru Belgeleri

 • TÜBİTAK https://arbis.tubitak.gov.tr/ sisteminden indirilecek güncel özgeçmiş (Adayın belgeyi indirmeden önce sisteme tüm akademik bilgilerini ayrıntılarıyla eklemiş olması gerekmektedir)
 • Adayın İngilizce dil yeterliliğini gösteren belge (YDS, YÖKDİL, TOEFL-IBT sınav sonuç belgesi veya ÖSYM tarafından denkliği kabul edilen diğer yabancı dil belgeleri – 1 Eylül 2017 sonrası)
 • Doktora sahipleri için yüksek lisans ve doktora transkripti,
 • Doktora öğrencileri için yüksek lisans ve doktora transkripti
 • Hope Toplantısı Başvuru formu

İlgilenen adayların başvuru belgelerini eksiksiz bir biçimde 24 Ağustos 2022 saat 17:30’a kadar  murat.tiltak@tubitak.gov.tr adresine iletmeleri gerekmektedir.

Başvuru Formu doldurma kılavuzu için tıklayınız.

Toplantı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

İletişim ve Destek için

Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı

İkili ve Çoklu İlişkiler Müdürlüğü

E-Mail: murat.tiltak@tubitak.gov.tr

 

MEVCUT TEYDEB PROJELERİNİN DESTEKLERİNE İLİŞKİN GELİŞME

Teknoloji ve Yenilik Destek Programları (TEYDEB) tarafından yürütülen aşağıdaki programlar ile desteklenen projelerin maliyet artışları TÜBİTAK bütçe imkanları dahilinde destek kapsamında değerlendirilecektir.

 • 1501 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı
 • 1507 KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı
 • 1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı
 • 1511 Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı (Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı)
 • 1512 Girişimcilik Destek Programı (BiGG)
 • Yenilik Destek Programı çerçevesinde açılmış çağrılar:
  • 1702 Patent Tabalı Teknoloji Transferi Destekleme Çağrısı
  • 1707 Siparişe Dayalı Ar-Ge Projeleri için KOBİ Destekleme Çağrısı
  • 1709 Eurostars-3 Programı Ulusal Çağrısı
  • 1711 Yapay Zekâ Ekosistem Çağrısı
  • Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması

Söz konusu maliyet artışlarının 01.01.2022 sonrasında sunulmuş ve sunulacak dönem raporları ile beraber TÜBİTAK’a beyan edilmiş olması gerekmektedir. Maliyet artışları aşağıdaki biçimde değerlendirilecektir:

 • Kuruluşlar, son dönem raporu 01.01.2022’den sonra sunulmuş ve “99-TEYDEB süreçleri tamamlandı” kodunda olan projeleri için 01.01.2022 sonrasında sunulmuş dönem raporlarında bütçe üst sınırı nedeniyle kapsam dışı bırakılan giderlerinin destek kapsamında değerlendirilmesi için dilekçe ile TÜBİTAK’a başvuracaklardır.
 • Kuruluşların 01.01.2022’den sonra TÜBİTAK’a sunduğu ve izleme süreci devam eden dönem raporlarında beyan edilen maliyet artışları, bütçe imkanları dahilinde destek kapsamında değerlendirilecektir.
 • Kuruluşlar, daha önceki dönemlerde sundukları ve bütçe sınırları nedeniyle destek kapsamı dışında bırakılmış giderlerini 01.01.2022 sonrasında TÜBİTAK’a sunacakları dönem raporları ile beyan edebilirler.
 • Maliyet artışlarının desteklenebilmesi için söz konusu giderlerin 01.01.2022 tarihinden sonraki dönem raporlarında TÜBİTAK’a sunulmuş olması gerekmektedir.

 

TÜBİTAK-ARDEB TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN 1001 PROGRAMININ PROJE DESTEK ÜST LİMİTİ ARTIRILDI!

Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından yürütülen “1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı”na ilişkin proje destek üst limiti %75 oranında artırılarak 720 bin TL’den 1 milyon 250 bin TL’ye yükseltildi.

Yeni üst limit; 1001 Programı kapsamında 2022 yılı 2. döneminden itibaren sunulacak proje önerileri için geçerli olacaktır.

 

TÜBİTAK ARDEB VE TEYDEB TARAFINDAN DESTEKLENEN PROJELERE İLİŞKİN BURS MİKTARI ÜST SINIRLARI ARTIRILDI!

Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) ve Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından yürütülen programlar kapsamında desteklenen projelerde görev alan lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası araştırmacılara proje bütçesinden ödenebilecek burs üst limitleri güncellendi. Güncel burs miktarları aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

 

Burs Miktarı Üst Sınırları

Niteliği Ücret Karşılığı Çalışmıyor İse Ücretli Çalışıyor İse
Lisans Öğrencisi 1.650.-TL/ay —————-
Yüksek Lisans Öğrencisi 5.500.-TL/ay 1.650.-TL/ay
Doktora Öğrencisi 7.500.-TL/ay 2.250.-TL/ay
Doktora Sonrası Araştırmacı 10.000.-TL/ay —————-

 

Belirlenen yeni burs miktarları, 1 Ağustos 2022 tarihi itibariyle geçerli olacaktır.

YAZIYI PAYLAŞ

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Sosyal Medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!